Palenie szkodzi – niech nie zwiedzie Cię mit cygara!

Palacze cygar często głoszą tezę, że wolą je od papierosów, bo są mniej szkodliwe dla zdrowia. Ile w tym prawdy? Co mówią badania? Czy rzeczywiście jest tak, że paląc cygaro oszczędzasz swój organizm?

Cygaro to zwinięte i sklejone liście tytoniu, służące do palenia. Kojarzą się z filmami gangsterskimi i kasynem, w rzeczywistości jednak są dość popularne wśród zwykłych śmiertelników, którym wyda się, że ta odrobina luksusu jest mniej szkodliwa dla zdrowia niż zwykłe papierosy.

Tytoń tytoniowi nierówny?

Papierosy to papierowa gilza wypełniona poszatkowaną mieszkanką liści tytoniu, cygaro natomiast pozbawione jest bibułki i składa się ze zwiniętych, nieciętych liści. Nie ma jednak podstawy, by twierdzić, że tytoń ten różni się czymkolwiek w kontekście stopnia szkodliwości. Tytoń to szkodliwa dla zdrowia używka zawierająca nikotynę wywierającą wpływ na palacza poprzez przedostawanie się do krwioobiegu. Nie ma znaczenia, co palimy, cygaro szkodzi tak samo, jak papieros. Różnica, jaką zauważają badacze dotyczy obszarów najsilniejszego oddziaływania, czyli organów zagrożonych powstaniem nowotworów.

Cygaro a nowotwory i inne choroby

Badania dowodzą, że palenie cygara przyczynia się do występowania raka w jamie ustnej, raka krtani, płuc czy przełyku. Prowadzone są także badania, które potwierdzają silną zależność między paleniem cygara w nowotworem trzustki – jednym z najtrudniejszych do leczenia rodzajem choroby nowotworowej. Palenie cygar nie chroni także przed ryzykiem zachorowania na dolegliwości sercowe czy rozedmę płuc. Problem dotyczy ten szczególnie osób, które zaciągają się dymem. To, w jakim stopniu palacz zaciąga się dymem stanowi różnicę między cygarem a papierosem. Dym z cygar jest zdecydowanie bardziej drażniący, co utrudnia pełen wdech do płuc. Palacze papierosów przyznają, że zaciągają się nie odczuwając niekomfortowego drapania w gardle i przełyku. Jeśli jednak ktoś pali lub palił papierosy i sięga po cygaro – zaciąga się w dużej mierze mimowolnie. Rak płuc, choroba wieńcowa i przewlekłe choroby płuc częściej dotykają wieloletnich palaczy cygar niż palaczy papierosów, ponieważ stężenie nikotyny w całych liściach tytoniowych jest w cygarze zdecydowanie wyższe.

Droga do rzucenia…

Jeśli chcesz rzucić palenie – nie zastępuj papierosa cygarem. Jedno i drugie szkodzi zdrowiu jednakowo silnie. Badania dowodzą, że tytoń w każdej postaci zwiększa ryzyko zachorowania. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zaniechanie palenia, zarówno papierosów, cygaretek czy cygar, ponieważ cygara szkodzą tak samo jak papierosy.